Hurtownicy przerażeni nową strategią sprzedaży British American Tobacco

Autor: portalspozywczy.pl
Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/alkohole-uzywki/wiadomosci/hurtownicy-przerazeni-nowa-strategia-sprzedazy-british-american-tobacco,91344.html


Hurtowne boją się nowych zasad sprzedaży papierosów. Jak twierdzą dystrybutorzy zmiana zasad dystrybucji wyrobów tytoniowych sprawi, że w całym kraju na bruk pójdzie ponad 10 tys. pracowników - pisze gazeta.pl.


 
List otwarty hurtowników produktów tytoniowych można przeczytać w dziale multimedia.  Przypomnijmy, że koncern tytoniowy British American Tobacco zapowiedział zmianę zasad sprzedaży papierosów. BAT zamiast jak dotychczas sprzedawać swoje papierosy przez działające na rynku hurtowne, z których trafiają do m.in. do kiosków i sklepów. Chce w ramach nowego systemu sprzedawać je bezpośrednio do detalistów.   W tym celu firma, która dziś ma w Polsce 1200 pracowników, zatrudni dodatkowo 700 osób. Głównie przedstawicieli handlowych. W ciągu kilku miesięcy od uruchomienia nowego systemu sprzedaż ponad połowy papierosów sprzedawanych w Polsce przez BAT ma trafiać bezpośrednio do detalistów. Reszta, tak jak dziś, za pośrednictwem hurtowni. Koncern liczy, że dzięki zmianie sposobu dystrybucji swoich produktów zwiększy sprzedaż papierosów i swój udział w rynku tytoniowym w Polsce. Dziś ma 28 proc. tego rynku. BAT przewiduje też, że jego śladem pójdą inne firmy tytoniowe.  Hurtownicy wyrobów tytoniowych przekonują, że nowy model dystrybucji papierosów będzie miał katastrofalne skutki finansowe dla ich firm. Spowoduje likwidację ponad 20 proc. miejsc pracy w hurtowym handlu wyrobami tytoniowymi w Polsce.  Zdaniem hurtowników jeżeli taki model wprowadzą także pozostali producenci wyrobów tytoniowych, ich firmy zbankrutują, a na bruk w całym kraju pójdzie ponad 10 tys. pracowników. Z szacunków naszego środowiska wynika, że firmy zajmujące się hurtową sprzedażą papierosów w Polsce właśnie taką liczbę pracowników obecnie zatrudniają. Roczny obrót tych firm sięga ok. 25 mld zł.