Dobre wiadomości dla handlu po głosowaniu nad dyrektywą tytoniową

Autor: pr

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/dobre-wiadomosci-dla-handlu-po-glosowaniu-nad-dyrektywa-tytoniowa,91991.html

Polska Izba Handlu z zadowoleniem przyjęła informację o dzisiejszym głosowaniu w Parlamencie Europejskim dotyczącym dyrektywy tytoniowej.- Pozostawienie na rynku papierosów slim, ośmioletni okres przejściowy na wycofanie ze sprzedaży papierosów mentolowych oraz zwiększenie ostrzeżeń zdrowotnych do 65 proc. (zamiast 75 proc. proponowanych przez Komisję Europejską) to dobra wiadomość dla polskich handlowców - uważa Maciej Ptaszyński dyrektor generalny Izby.

 

- Doceniamy starania polskich eurodeputowanych, którzy ze zrozumieniem odnieśli się do tego problemu oraz stanęli w obronie miejsc pracy w polskim handlu - dodaje.  Pozostaje mieć jednak nadzieje, że podczas negocjacji między Radą i Parlamentem Europejskim uregulowane zostaną jeszcze niektóre ważne kwestie, które budzą nasz niepokój takie jak:   propozycja utworzenia pozytywnej listy składników, która oddaje Komisji Europejskiej duże uprawnienia w zakresie dopuszczania lub zakazywania sprzedaży niektórych wyrobów tytoniowych. Propozycja ta będzie mogła sprawić, że Komisja Europejska będzie mogła jednostronnie zakazać wprowadzenia do obrotu wielu rodzajów papierosów produkowanych w Polsce,   artykuł 14 projektu dyrektywy nakazujący producentom umieszczanie na legalnych paczkach papierosów niepowtarzalnych identyfikatorów, które mają umożliwić nie tylko ustalenie daty i miejsca produkcji, ale również faktury, numeru zamówienia i dowodów płatności wszystkich podmiotów, które nabyły wyrób w drodze z fabryki do punktu detalicznego. W efekcie może to doprowadzić do trudności w zaopatrzeniu, a w żaden sposób nie zlikwiduje szarej strefy. Koszty wprowadzenia tego systemu to nawet 0,5 mld zł w Polsce.  Nie negujemy szkodliwości papierosów, natomiast od wielu lat powtarzamy, że zakazami nie zlikwiduje się popytu a jedynie pobudzi szarą strefę, która już w chwili obecnej sięga nawet ok. 20 proc. rynku. Warto pamiętać, iż każda luka w podaży będzie chętnie wykorzystana przez przemytników - podsumowuje Ptaszyński.  W Polsce w ponad 80 000 sklepów wyroby tytoniowe stanowią od 15-40 proc. całościowego obrotu, a papierosy mentolowe i slim to 38 proc. polskiego rynku wyrobów tytoniowych.